معرفی انواع ظروف

تفاوت قابلمه گرانیتی و چدنی

تفاوت قابلمه چدن و گرانیتی در چیست ؟

قابلمه ها از ظروف هایی هستند  که همیشه در آشپزخانه  استفاده می شود .

قابلمه ها انواع مختلفی دارند که خاصیت ، جنس پوشش داخلی ، پوشش خارجی آنها  با هم متفاوت است .این ظروف با توجه به ویژگی و کاربردهایی که دارند، دارای اهمیت فراوانی در بین کاربران هستند .

با مجله ژیوار همراه باشید تا از تفاوت قابلمه های گرانیتی و چدن اطلاع حاصل فرمایید.

طراحی قابلمه چدنی با گرانیتی:

در قابلمه‌ های گرانیتی از آلومینیوم استفاده می شود که با رسانندگی گرمایی بالا، قابلیت این نوع قابلمه‌ ها را برای ایجاد حرارت سریع افزایش می ‌دهد. هسته آلومینیومی به کار رفته در این نوع قابلمه‌ ها به واسطه شیشه‌ ای مخصوص کاور شده است. قابلمه های چدنی به طور معمول از آلیاژهای مختلف آهن تهیه می شوند. ظروف چدنی نیز دارای لعاب و روکش هستند که به طور معمول روکش آن ها از جنس تفلون می باشد.

ظروف چدنی اصل بسیار گران هستند و برای تهیه آن ها بایستی هزینه بیشتری را پرداخت کرد. اما ظروف گرانیتی علی رغم اینکه مدرن تر هستند، قیمت مناسب تری هم دارند. قابل ذکر است ظروف تقلبی چدنی به فراوانی در بازار یافت می شود که حتما هنگام خرید باید از انتخاب آن مطمئن شد و ضمانتنامه اصل کالا را تهیه کرد.

ظروف چدنی بسیار ظروف سنگینی هستند. سنگین بودن این ظروف  می تواند آن ها را برای جابه جایی دشوار کند. اما ظروف گرانیتی دارای وزن سبک تری هستند و می توان به راحتی آن ها را حمل یا جا به جا کرد.

قابلمه های چدنی به نسبت قابلمه های گرانیتی دارای طرح و شکل های کمتری هستند و قدرت انتخاب کمتری را به مشتری می دهند. در مقابل ظروف سرامیکی به دلیل بالا بودن طرح و نقش های متفاوت دارای بازار فروش بیشتری می باشند.

قابلمه های چدنی که فاقد روکش هستند به مرور دچار زنگ زدگی می شوند؛ دلیل این موضوع این است که این ظروف دارای آلیاژهای آهن می باشند. ظروف گرانیتی به دلیل طراحی و نوع روکش لعابی شیشه ای که دارند در معرض اکسید شدن و زنگ زدگی قرار نخواهند گرفت.

تفاوت قابلمه های چدن و گرانیت:

ظروف چدنی به دلیل نداشتن روکش های لعابی نمی توانند مانع از چسبیدن غذا شوند و ممکن است غذا به آن بچسبد. البته این اتفاق در ظروف چدنی با روکش هایی مانند تفلون و هم چنین ظروف گرانیتی به دلیل روکش شیشه ای به ندرت اتفاق خواهد افتاد. چسبیدن غذا به کف ظروف شست و شوی آن ها را دشوار خواهد کرد و موجب می شود که در هنگام شست و شو با اسکاچ زبر ظروف آسیب ببینند.

در رابطه با سلامت قابلمه های گرانیتی و چدن می توان بیان داشت که تا زمانی که این ظروف دارای آسیب دیدگی و خراشیدگی نشده اند و از آن ها به درستی مراقبت شود، خطری نخواهند داشت و حتی به نسبت می توانند سلامت مواد غذایی و خوراکی که توسط آن ها پخته می شود را تضمین کنند. اما در صورتی که روکش و لعاب آن ها دچار آسیب بشود و در واقع بتواند فلزات سنگین را وارد غذا کنند این ظروف قابلیت خود را از دست می دهند و نمی توان از آن ها استفاده کرد.

در هر صورت با توجه به تفاوت های که در شکل و ساختار و عملکرد ظروف چدنی و گرانیتی جود دارد آن چه برتری هر کدام از آن ها را مشخص خواهد کرد نیازی است که افراد به آن ها دارند. قابلمه های چدنی و گرانیتی هر دو به عنوان دو انتخاب پر طرفدار نیازمند مراقبت هایی می باشند تا بتوانند بالاترین میزان از کارآیی خود را نشان دهند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *