دانستنی ها

5 راهکار براق کردن پشت قابلمه و ماهیتابه سوخته :

5 راهکار برق انداختن پشت قابلمه و ماهیتابه سوخته

تمیزکاری سطوح ظرف ها یکی از عوامل مهم و ضروری در بخش نظافت منزل است .یکی از چالش هایی که همه با آن در آشپزخانه سروکار دارند تمیز کردن پشت قابلمه یا ماهیتابه رنگی است  که روغن در پشت ظرف تجمع کرده  است یا پشت آنها سوخته است . در این مقاله قصد داریم چند مورد از راه حل هایی که برای از بین رفتن سیاهی موثر است را بیان کنیم :

محلول جادویی برای رفع سیاهی پشت قابلمه :

طرز تهیه یک محلول جادویی که برای پاک کردن پشت ظروف فوق العاده است .برای تهیه این محلول جادویی نیاز به سرکه سفید، آب اکسیژنه ، جوش شیرین و اسکاج می باشد .کمی جوش شیرین را پشت تابه یا قابلمه خود بریزید ، سپس آب اکسیژنه را به آن اضافه کنید  تا کمی مرطوب شود .اجازه دهید به مدت ده الی پانزده دقیقه محلول روی ظرف بماند سپس روی آن سرکه سفید اسپره کنید و بگذارید یک ساعت در هوای آزاد بماند ،( زیرا گازی که از مخلوط این مواد به دست می آید برای انسان مضرر است ) و بعد از آن با فرچه یا  اسکاج به خوبی بشویید .

محلول چربی زدایی خانگی:

برای تهیه محلول چربی زدایی جادویی در یک ظرف دو قاشق غذاخوری بکینگ پودر را با مقداری آب مخلوط کرده تا یک ماده خمیری به دست آید ، سپس مواد به دست آمده را  به وسیله سیم ظرفشویی یا اسکاج زبر  به پشت ظرف سوخته خود بکشید . اگر ظرف شما دچار سوختگی زیاد شده است  و با این محلول از بین نرفت ، مقداری هم سرکه سفید به محلول بالا اضافه کنید  و سپس به پشت ظرف خود بکشید  تا شاهد از بین رفتن تمامی چربی های انباشته شده بر پشت ظروف خود باشید .

شستشو ظروف با مواد پاک کننده قوی:

مقداری مواد سفید کننده آشپزخانه ، پودر رخشا ، مواد جرم گیر گاز پاک کن ، یا دامستوس را با آب مخلوط کنید و روی ظرف خود ریخته  به مدت پانزده الی بیست دقیقه به آن استراحت دهید  تا این مواد بر روی چربی ها اثر کرده و باعث از بین رفتن بهتر آنها از روی ظرف شود .

استفاده از سس کچاپ:

گاهی اوقات سیاهی پشت ظرف زیاد نیست و با مقداری سس کچاپ کاملا از بین می رود .برای اینکار بهتر است مقداری سس کچاپ روی ظرف ریخته و با اسکاج بر روی تمامی سطوح سیاه بکشید اجازه بدهید ده دقیقه روی ظرف بماند سپس به خوبی آبکشی کنید . از این روش برای تمیز کردن ظروف مسی هم می توانید استفاده نمایید.

تمیز کردن تابه چدن:

تابه‌ی چدنی نیاز به روش خاصی برای براق شدن دارند.در این ظروف امکان زنگ زدگی وجود دارد، پس باید از شستن آن‌ها با آب خودداری کنید. بهترین روش برای لکه‌زدایی چدن ها استفاده از سیب‌زمینی و نمک است. برای این کار باید نمک را روی سطح سیاه شده بپاشید و به‌آرامی با قسمت داخلی یک سیب‌زمینی نصف شده روی آن بکشید تا تمیز شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *