معرفی انواع ظروف

ظروف پیرکس

پیرکس مقوله ای جدا از ظروف شیشه ای معمول است. تا همین چند سال پیش ظرف شیشه ای تنها برای خورد و خوراک به کار برده می شد، همان مواقع که لیوان های شیشه ای و دیس و بشقاب های شیشه ای مهمان سفره ها بودند. اما چند سالی است، به خصوص با ورود مایکروفر و اجاق گازهای فر ظروف شیشه ای (پیرکس) برای پخت و پز هم استفاده می شوند.

ظروف دسته ی اولی که به آن ها اشاره کردیم، یعنی ظروفی که جنبه ی پخت و پز ندارند، ایجاد شده از مواد معدنی مانند سدیم کربنات است که وقتی با هم مخلوط می شوند و تحت حرارت بالا قرار می گیرند خمیر می شوند، سپس خمیر ایجاد شده را در کارگاه به شکل قالب های مختلف ظرف مورد نظر درآورده و در کوره گذاشته تا به صورت ظروفی که ما در دست داریم در اختیارمان قرار بگیرند.

لذا برای اینکه بتوان یک ظرف شیشه ای را به عنوان ظرف پخت و پزِ پیرکس، مورد استفاده قرار داد باید ویژگی مهمی داشته باشد، که بتوانند در برابر حرارت و شوک حرارتی مقاوم باشد، فرآیند تولید ظروف پیرکس، مانند ظرف های شیشه ای است که در فوق توضیح دادیم، فقط طی فرآیند مقاومت شیشه نسبت به دما را بالا می برند. اما قطعا با گذراندن تمام این مراحل، ظروف نمی توانند مقاومتی چون ظروفی از جنس آلومینیوم، مس، استیل و… در برابر حرارت داشته باشند.

مزایا و معایب ظروف پیرکس:

شیشه‌ها مواد بی اثری هستند. از این رو به هیچ ماده‌ای واکنش نشان نمی‌دهند. نام تجاری و معروف ظروف آشپزخانه که در قرن پیش تولید شدند به پیرکس معروف هستند. پیش ازاستفاده ظروف پیرکس‌ باید برچسب‌های این نوع ظروف حتما بخوانید، زیرا گزارش‌های زیادی شده که این ماده در برابر شک حرارتی ممکن است به راحتی از هم بپاشد و خرد شود. تصور کنید؛ کنار یک ظرف پیرکس پر از مواد غذایی جوشان ایستاده‌اید، اگر این ظرف بنا به هر دلیلی بشکند، می‌تواند مشکلات فراونی برای شما به وجود آورد. اگرچه استفاده از ظروف پیرکس جلوه زیبایی به آشپزخانه شما می دهد، اما برخی مشکلات ناشی از ترکیدن و خرد شدن آن‌ها در هنگام کار می‌تواند بسیار خطرناک نیز باشد. بنابراین اگر دوست دارید از ظروف پیریکس در آشپزخانه خود استفاده کنید، حتما قبل از استفاده هشدار‌ها و شیوه درست استفاده از آن را یاد بگیرید.

مزایا ظروف پیرکس:

پیرکس به دلیل اینکه تاب و تحمل تغییرات دمایی را دارد، لذا از آن می توانید در یخچال و فریزر برای نگهداری غذا و مواد غذایی نیز بدون هیچ مشکلی استفاده نمایید.

ظرف پیرکس درست است که قابل استفاده  به صورت مستقیم بر روی شعله گاز نیستند اما از جمله ظروف ایمن در فر و مایکروویو می باشند که می توانید آنها را بدون هیچ نگرانی استفاده کنید.

از این ظروف می توان برای مصارف مختلف استفاده نمود به دلیل مقاومتی که در برابر گرما و سرما دارد. لذا می توان گفت به دلیل چند منظوره بودن محبوبیت خاصی در بین دیگر ظروف آشپزخانه دارد.

به دلیل شکل و ظاهر ساده ای که دارند، به سادگی با دیگر سرویس های غذا خوری هماهنگ و ست می شوند.

معایب استفاده از ظروف پیرکس:

جالب است بدانید که تولید شیشه پیرکس مصرف انرژی بالایی دارد، این به دلیل دمای بالای مورد نیاز برای پردازش و ساخت آنهاست.

این ظروف طوری طراحی شده اند که در برابر تغیرات دمایی مقاوم هستند اما توصیه می شود از قرار دادن آنها روی شعله مستقیم خوداردی کنید و بهتر است از آنها تنها در فر و مایکروویو استفاده کنید. در صورتی که می خواهید از آنها بر روی اجاق گاز استفاده کنید، توصیه می شود از یک شعله پخش کن استفاده کنید.

این ظروف، بر خلاف ظروف فلزی، در برابر ضربه مقاوم نیستند و نیاز به مراقب زیادی دارند تا از ترک خوردن، خراش و شکستگی در امان باشند. لذا توصیه می شود قبل از استفاده از آنها و قرار دادن آنها در فر، ترک و خراش موجود در آنها را بررسی نمایید. چرا که در صورت ترک خوردگی و در معرض حرارت زیاد قرار گرفتن، خرد می شوند.

از این ظروف می توانید برای پخت انواع غذا درون فر و مایکروویو استفاده کنید و همچنین پخت غذاهایی با آب مانند انواع خورش ها و سوپ و … و اما جهت جلوگیری از شکستن این ظروف بهتر است از آنها برای پخت غذاهای سرخ کردنی استفاده نکنید.

برای جلوگیری از آسیب، هرگز درجه حرارت این ظروف را به طور ناگهانی تغییر ندهید. ریختن آب سرد روی ظرف داغ و یا قرار دادن ظرف داغ روی سطح مرطوب یا سرد از جمله عواملی است که منجر به شکستگی این نوع ظرف می شود. ظروف پیرکس را می توان یکی از بهترین و سالم ترین ظروف برای پخت غذا دانست. همان طور که گفته شد،در هنگام پخت، تعاملات شیمیایی با مواد غذایی درون ظرف ندارند.

و از این رو بر روی طمع و مزه غذا تاثیر نمی گذارند. نسبت به حرارت مقاوم هستند و از آنها هم می توان جهت پخت غذا و هم برای نگهداری غذا استفاده نمود. شستن این ظروف و ضد عفونی کردن آنها نیز بسیار ساده است. اما همانطور که گفته شد، این ظرف های ساده و زیبا، معایبی نیز دارند که در صورت رعایت و توجه به نکات پیرامون استفاده صحیح، میتوان از این معایب چشم پوشی کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *