معرفی انواع ظروف

قابلمه گرانیتی چیست و فواید استفاده از آن

قابلمه گرانیتی چه زمانی وارد آشپزخانه‌های ما شد؟

در قدیم برای پخت‌وپز از قابلمه‌های سنگین مسی استفاده می‌شد. این قابلمه‌ها که خواص زیادی برای آشپزی داشتند به علت وزن سنگین و نداشتن خاصیت نچسبی، کمی ناخوشایند بودند.

پس از آن تفلون وارد بازار شد که به علت وزن سبک و نچسب بودن آن، بسیار مورد استقبال قرار گرفت. اما چندی بعد با انتشار خبر سمی بودن این قابلمه‌ها، ناگهان طرفداران این محصول عقب‌نشینی کردند و به دنبال یافتن یک گزینه بهتر برای آشپزی بودند.

قابلمه‌های سرامیکی وارد بازار شد، که هم نچسب بود و هم مضرات تفلون برای سلامتی را نداشت، در ضمن عمر طولانی‌تری داشت. اما پس از مدتی مصرف، خاصیت نچسب بودن آن از بین می‌رفت و پس از آن دیگر برای تهیه برنج مناسب نبود و تنها می‌توانستیم خورش و آش در آن بپزیم.

ورود قابلمه‌های گرانیتی به بازار تحولی ایجاد کرد. چرا که این نوع ظروف، تکامل یافته انواع قبلی بودند و با تولید آن، سعی بر این بود که قابلمه‌ای تولید شود که هیچ‌یک از نواقص گذشته را نداشته باشد.

قابلمه گرانیتی چیست؟

در ابتدا ذکر کنیم که انتخاب نام گرانیت برای این ظروف، هیچ ارتباطی به سنگ گرانیت ندارد، علت این نام تنها شباهت لایه درونی قابلمه به سنگ گرانیت است.

ظروف گرانیتی بدنه‌ای از جنس آلومینیوم آلیاژی، آلومینیوم خالص یا استیل دارند که پوششی دو لایه آن را پوشانده است. پوشش داخلی لایه‌ای از جنس PTFE (تفلون) است که دانه‌های سرامیک آن را پوشانده‌اند، بنابراین هم خاصیت نچسبی تفلون را دارد و هم دوام و مقاومت بالای سرامیک. از طرفی هم مضرات تفلون را ندارد، بنابراین مواد مضر وارد غذا نمی‌کند.

قابلمه گرانیتی، قابلمه گرانیت

 

ویژگی‌های قابلمه گرانیتی

– قابلمه‌هایی بادوام با عمر طولانی هستند.

– این قابلمه‌ها حرارت را بهتر نگه می‌دارند.

– در استفاده از این ظروف نگران سوختن غذا نباشید، چرا که تغییر ناگهانی حرارت را تحمل می‌کند.

– روغن خیلی کمی حین آشپزی مصرف می‌شود.

– کف این ظروف نسبت به تفلون 10 برابر سخت‌تر است، پس استفاده از قاشق‌های فلزی منعی ندارد.

– قابلمه‌های گرانیتی مقاومت بالایی در برابر خراشیدگی و سایش دارند.

– شستشوی این ظروف بسیار ساده است و تنها با یک ابر یا اسفنج نرم، تمیز می‌شوند.

– دسته این قابلمه‌ها از جنس باکالیتی است، بنابراین در فر نیز قابل استفاده هستند.

– درب آنها از جنس پیرکس است تا تمام مراحل پخت غذا قابل مشاهده باشد.

– انواع غذاها در آن قابل پخت است، حتی غذاهای اسیدی، چرا که موادی که در روکش قابلمه قرار دارد در واکنش به دمای بالا آزاد نشده و طعم غذا را تغییر نمی‌دهد.

نکات مهم برای افزایش طول عمر قابلمه‌های گرانیتی

– بهتر است برای آشپزی در این قابلمه‌ها از قاشق‌های چوبی یا پلاستیکی استفاده کنید.

– برای شستشو قابلمه گرانیتی حتماً از ابر یا اسفنج نرم استفاده کنید.

– پس از شستشو حتماً آن را خشک کنید.

– قابلمه خالی را به مدت طولانی روی حرارت قرار ندهید.

– قابلمه داغ را بلافاصله نشویید، چرا که تغییر ناگهانی دما، عمر ظرف را کاهش می‌دهد.

مقایسه قابلمه گرانیتی با سایر قابلمه‌ها

اگر قرار به انتخاب یک محصول مناسب برای آشپزی باشد، باید انواع مختلف موجود در بازار با هم مقایسه شده و بهترین گزینه را برای خرید انتخاب کنید. در ادامه برخی تفاوت‌ها ذکر شده‌اند:

مقایسه قابلمه گرانیتی با قابلمه تفلون

قابلمه تفلون مقاومت کمی در برابر خراشیدگی دارد و پس از مدتی مواد سمی خود را وارد غذا کرده و طعم غذا را تغییر می‌دهد؛ در حالیکه قابلمه‌های گرانیتی مقاومت بالایی در برابر خراشیدگی دارند و به هیچ‌عنوان طعم غذا را تغییر نداده و ضرری برای سلامتی ندارند.

مقایسه قابلمه گرانیتی با قابلمه سرامیکی

در قابلمه‌های سرامیکی به جای تفلون که ماده‌ای مضر است، از مشتقات ماسه و شن که حاوی ترکیبات دی‌اکسید سیلیکون هستند، استفاده می‌شود. این مواد ضرری برای سلامتی ندارند اما در مرحله نهایی تولید، این قابلمه‌ها در کوره قرار می‌گیرند تا لعاب به آنها زده شود، در این مرحله ممکن است به سرب آلوده شوند. به همین جهت ایمنی سلامتی در آنها مشخص نیست.

از طرفی قابلمه‌های سرامیکی پس از مدتی خاصیت نچسب بودن خود را از دست می‌دهند. در حالیکه قابلمه‌های گرانیتی دوام و عمر بالاتری دارند و هیچ ضرری برای سلامتی ندارند.

مقایسه قابلمه‌های گرانیتی با قابلمه‌های چدن

قابلمه‌های چدنی وزن بسیار سنگینی در مقابل دیگر قابلمه‌ها دارند که استفاده از آن را سخت کرده است. از طرفی به علت وجود آهن در ساختار قابلمه‌های چدن، پس از مدتی مصرف، این قابلمه‌ها زنگ می‌زنند. مورد بعدی نداشتن خاصیت نچسبی قابلمه‌های چدن بدون روکش است که برای پخت غذا روغن زیادی مصرف می‌کنند و در نهایت باز هم ممکن است که غذا به قابلمه بچسبد.

در حالی که یک قابلمه‌ گرانیتی وزن نسبتاً مناسبی داشته و دوام و عمر بالاتر همراه با خاصیت نچسبی خیلی خوبی دارد.

مقایسه قابلمه‌های گرانیتی با قابلمه‌های استیل

قابلمه‌های استیل پوشش نچسب ندارند و پخت‌وپز غذا در آنها بسیار سخت است، چرا که احتمال ته‌گرفتن و سوختن غذا به دلیل عدم پخش شدن یکنواخت دما در همه جای قابلمه، وجود دارد.

اما در قابلمه‌های گرانیتی احتمال سوختن بسیار کم است و پوشش نچسب آنها عمر طولانی دارد بنابراین روغن کمتری هم برای غذا مصرف می‌شود.

نتیجه می‌گیریم قابلمه‌های گرانیتی تا کنون بهترین نوع قابلمه‌های موجود در بازار هستند.

سایت های مرتبط :

 بهترین نام‌های تجاری ظروف گرانیت جهان

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *