کوفته تبریزی

کوفته تبریزی یکی از غذاهای معروف و پرطرفدار در بین ایرانیان است . کوفته تبریزی مخصوص شهر تبریز می باشد . این کوفته طرفداران فراوانی در بین همه قومیت ها دارد و تقریبا همه شهرها این غذای لذیذ را درست می کنند . کوفته تبریزی را می توان به همراه نان سنگک و سبزی خوردن یا ترشی میل کرد .

مواد لازم کوفته تبریزی:

پیاز۱ عدد
لپهنصف لیوان
برنجنصف لیوان
تخم مرغ۲ عدد
تره و مرزهبه اندازه کافی
زعفران۱ قاشق غذاخوری
پیاز داغ۳ قاشق غذاخوری
گوشت چرخ کرده۱ کیلوگرم
آرد نخودچی۲ قاشق غذاخوری
سبزی کوفته۵ قاشق غذاخوری
آلو ، زرشک و گردوبه اندازه کافی
رب گوجه فرنگی۲ قاشق غذاخوری
تخم مرغ آبپزبه تعداد کوفته ها
نمک ، فلفل سیاه و زردچوبهبه اندازه کافی

طرز تهیه کوفته تبریزی:

۱-درابتدا سبزی کوفته (جعفری،مرزه،ترخون،نعناع و گشنیز و مقدار کمی نعنا) را شسته و روی تخته ساطوری خرد کنید .

۲-از شب قبل لپه ها را در کاسه ای پر از آب می ریزیم و ۲ الی ۳ بار آب آن را تعویض می کنیم تا نفخ آن از بین برود. لپه را در قابلمه ای کوچک می ریزیم و روی آن آب می گیریم و حرارت را ملایم می کنیم تا نیم پز شود و آن وقت با آب سرد آبکش می کنیم و کنار می گذاریم.

۳-در یک قابلمه آب و کمی نمک میریزیم و اجازه می دهیم آب زمانی که به جوش آمد برنج را به آن اضافه می کنیم ، زمانی که برنج کمی پخت ،(مثل زمانی که برنج آبکش می کنیم) از روی شعله برداشته و آبکش می کنیم .

۴- لپه پخته و برنج نیم پز را با هم مخلوط کرده و به وسیله گوشت کوب آن را می کوبیم تا کمی خرد شود .

۵-اگر تمایل دارید داخل کوفته تخم مرغ بزارید ، تخم مرغ ها را از قبل پخته و پوست آنها را بگیرید .

۶-در یک قابلمه یا تابه بزرگ ۴ لیوان آب می ریزیم و روی حرارت کم قرار می دهیم و پیاز داغ ،رب گوجه فرنگی ،مرزه ،تره ،دارچین،نمک و فلفل را داخل قابلمه می ریزیم و حرارت را زیاد می کنیم تا آب بجوش بیاید،سپس حرارت را کم می کنیم تا سس به آرامی آماده شود.

۷-پیاز را پوست می گیریم و رنده ریز می کنیم و آب آن را کاملا می گیریم و با گوشت مخلوط می کنیم و فلفل سیاه،نمک،آرد نخودچی و زردچوبه را روی آن می ریزیم و ۳ دقیقه خوب ورز می دهیم و لپه و برنج را اضافه می کنیم و مجددا ۵ دقیقه ورز می دهیم.نکته حائز اهمیت در آماده کردن کوفته ورز دادن است تا مواد کاملا به خورد هم برود و طعم آن بهتر شود.سبزی کوفته را که از قبل آماده کرده ایم را اضافه می کنیم و ورز می دهیم و در آخر تخم مرغ ها را در پیاله ای می شکنیم و اضافه می کنیم و مجددا ورز می دهیم تا به راحتی بتوانیم ی گلوله گرد با آن درست کنیم.

۸-مواد به اندازه یک لیمو بزرگ از مایه کوفته بر می داریم و یک دایره با کف دو دست درست می کنیم و وسط آن را گود می کنیم و ۱ عدد تخم مرغ کامل و آلو و گردو و زرشک را داخل آن قرار می دهیم (هر کدام از مواد را تمایل نداشتید می توانید از داخل کوفته حذف کنید)و به صورت یک دایره گرد می کنیم.تمامی کوفته ها را به این صورت آماده می کنیم و در قابلمه ای که سس در حال آماده شدن است می چینیم.

۹-توجه داشته باشید حرارت باید کم یا ملایم باشدچون اگر زمانی که سس در حال جوشیدن باشد کوفته ها را در آن قرار دهیم ممکن است کوفته ها از هم باز شوند. نکته حایز اهمیت دیگر که در ۵ الی ۱۰ دقیقه اول که کوفته ها را می چینیم اصلا درب قابلمه را قرار نمی دهیم و تا یک ربع اصلا به آن ها دست نمی زنیم چون ممکن است ترک بخورند و ۳۰ دقیقه از زمانی که کوفته ها را در سس قرار دهیم گذشت آن ها را آرام جابه جا می کنیم و بر می گردانیم باز تذکر می دهم این کار را آرام انجام می دهیم و از ابتدا تا انتهای پخت کوفته ها درب قابلمه را نصفه می گذاریم تا حدودا ۱ ساعت بعد که کوفته ها آماده می شوند. کوفته های آماده شده را در ظرف سرو می کنیم و با زرشک، گردو تزئین می کنیم و با نان و سبزی سرو می کنیم.

۶ نکته طلایی برای تهیه کوفته تبریزی:

  • مهم ترین نکته کوفته تبریزی نیم پز شدن لپه و برنج است و نباید کاملا مغز پخت شود وگرنه مواد شل و باعث وا رفتن کوفته می شود.
  • گوشتی انتخاب کنید که از ترکیب گوسفندی و گوساله باشد و نباید خیلی چرب باشد.
  • مقدار سس نباید خیلی کم یا زیاد باشد و بهتر است نیمه بیشتر کوفته در سس قرار بگیرد .
  • بهتر است مواد کوفته حداقل نیم ساعت در یخچال قرار بگیرد .
  • اضافه کردن آرد یا تخم مرغ به مواد ،از متلاشی شدن کوفته جلوگیری می کند .
  • گلوله کوفته ها باید کاملا خوب گرد شوند و نباید هیچ درزی داشته باشد وگرنه داخل سس باز می شود.

نوش جان

با ژیوار حرفه ای آشپزی کنید